Menu

 

 

 

"Ścieżki niepodległości". Rok dla Niepodległej w naszej Szkole

Obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole rozpoczęły się od akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

14 listopada uczniowie oddziałów edukacyjno –terapeutycznych wzięły udział w I Festiwalu Pieśni Maryjnej i Patriotycznej. Uczeń klasy II Maciej Zięba godnie nas reprezentował.

Uczniowie klas starszych wzięli udział w szkolnym Dyktandzie Niepodległościowym. Uczeń klasy VI Eryk Irla oraz uczennica klasy VII Wiktoria Siembab zakwalifikowali się do etapu gminnego.

Wiktoria Siembab przygotowywana przez panią Annę Tyńską otrzymała wyróżnienie za udział w Gminnym Przeglądzie Piosenki Patriotycznej.

Uczniowie Niepublicznego Gimnazjum Specjalnego pod kierunkiem wychowawczyni pani Krystyny Tomaszek przygotowywali gazetki okolicznościowe poświęcone m.in. obchodom rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego oraz rocznicy urodzin wielkiego Polaka Józefa Piłsudskiego.

Kolejny akcent w obchodach rocznicowych to wykonanie przez uczniów klas IV –VII plakatów „Droga ku niepodległości”.

Na zakończenie I etapu obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości -  25 stycznia do szkoły przybył zaproszony gość ksiadz prałat Stanisław Niemiec. Gorąco powitany przez uczniów i grono pedagogiczne ciekawie opowiadał o historii parafii Zgórsko, swojej pracy duszpasterskiej przypadającej na trudne czasy walki o wolną Polskę oraz o tworzeniu się ruchu solidarnościowego.

 Uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Dulczy Małej od momentu ustalenia święta w 2011 r. pamiętają o pierwszym marca – dniu Żołnierzy Wyklętych. Także i w tym roku uczniowie uroczystą akademią i gazetką okolicznościową przypomnieli wszystkim o tych, którzy walczyli o ,,Niepodległą” często poświęcając własne życie.

227 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Dulczy Małej była okazją do przypomnienia historii jej powstania. Szkolna uroczystość przykuła uwagę widzów filmową prezentacją, pieśnią, wierszem i prozą. Najpierw wspomniane zostały czasy największej potęgi Rzeczypospolitej a także okres wojen wydatnie osłabiających jej siłę.

Setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczciliśmy również poprzez udział w konkursie plastycznym "Twarze Niepodległej", organizowanym przez Komitet Obchodów 100.Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Gminie Radomyśl Wielki, Urząd Miejski i Samorzadowe Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim.

Więcej prac TUTAJ

 

Nasza uczennica Wiktoria Jarosz zwyciężyła w konkursie plastycznym "Twarze Niepodległej". Wiktoria Poparda i Wiktoria Siembab zajęły trzecie miejsce. Kilku uczniów uzyskało wyróżnienia. Podczas uroczystosci zakończenia roku szkolnego pan Krzysztof Babiarz- w imieniu Organizatorów- wręczył nagrody. 

Również półkolonia wakacyjna organiozwana w naszej szkole w ramach Programu "Na 100 Niepodległa" Fundacji BGK nawiązywała tematycznie do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie odwiedzili ważne historyczne miejsca w naszych okolicach i oddali hołd poległym w obronie naszej ojczyzny.

Uczniowie złożyłi kwiaty pod tablicą upamiętniającą pilotów II wojny Światowej związanych z Ziemią Radomyską

W muzeum im. Ulmów starsi uczniowie dowiedzieli się wiele o okrucieństwie II wojny światowej i Polakach ratujących Żydów 

W Szczucinie uczniowie odwiedzili mogiłę powstańców z powstania styczniowego i mogiłę Edwarda Dunajewskiego - dowódcy z powstania styczniowego

 

w Szczcucinie odwiedzili również pomnik żołnierzy z okresu II wojny światowej żywcem spalonych.

W Kąśnej Dolnej zapoznali się z postacią Ignacego Paderewskiego

Uczniowie zwiedzili również Muzem Dom Wincentego Witosa w Wierzchosławicach 

 

Więcej o półkolonii TUTAJ

We wrześniu uczniowie szkoły w Dulczy Małej przystąpili do realizacji zadań Międzynarodowego Projektu „Piękna Nasza Polska Cała”, który jest odpowiedzią na wyjątkowe Święto Polaków- 100 rocznicę odzyskania niepodległości.
Ma on na celu kształtowanie postaw patriotycznych, uwrażliwianie na piękno, folklor i tradycje Polski.

Do tej pory w ramach Projektu zrealizowaliśmy nastęujące zadania:

Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało naukę czterech zwrotek hymnu Polski – na długiej przerwie (początkowo każdego dnia, teraz 3x w tygodniu) wzywa całą społeczność szkoły do wspólnego odśpiewania ”Mazurka Dąbrowskiego”.

Na korytarzu szkolnym można podziwiać przepiękny Kącik „Piękna Nasza Polska Cała”.

Z fotografii uczniów szkoły stworzyliśmy pocztówkę Dulczy Małej, która została wysłana do Pani Ludmiły Fabiszewskiej- organizatorki Projektu.

Zostały napisane i wysłane 62 kartki Bohaterom Powstania Warszawskiego w ramach ogólnopolskiej kampanii BohaterON.

 

Zadanie „Szlakiem historii” zostało zrealizowane 25 września wizytą w Operze Krakowskiej i zdobyciem Kopca Kościuszki.

27 września w ramach 79. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego zorganizowano „Dzień Mody Patriotycznej.”

Co roku nasza Szkoła organizuje Przegląd Małych Form Teatralnych. W ctym szczegółnym roku zadedykowaliśmy go  "Polsce na urodziny". 

Nasi uczniowie godnie reprezentowali Szkołę w II Festiwalu Piosenki Maryjnej i Patriotycznej Osób Niepełnosprawnych.


W październiku nasi uczniowie uczestniczyli w wycieczce do Zgórska. Razem z księdzem prałatem Stanisławem Niemcem, odwiedzili miejsca pamięci o bohaterach naszej ziemi. 

Do naszej Szkoły przyjechała grupa rekonstrukcyjna ze  specjalnym programem „Ku Niepodległej – opowieść o tym jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę”. 

Kulminacyjnym i najbardziej uroczystym wydarzeniem było wspólne świętowanie Setnej rocznicy Odzyskania przez Polskę niepodległości. 8 listopada uczniowie wraz z nauczycielami, mieszkańcami Dulczy Małej, zaproszonymi gośćmi i rodzicami zgromadzili się w kościele parafialnym na uroczystej Mszy Św. w intencji Ojczyzny. W ramach współnego świętowania zasadzono Dęba Niepodległości, odśpiewano hymn, odbyła się też barwna akademia, wystawa, wystąpił chór strażacki a "na deser" wjechał biało-czerwony tort.

9 listopada wlączyliśmy się do kampanii #kiedymyzyjemy, która ma na celu rozpowszechnianie prawidłowych słów Mazurka Dąbrowskiego.

W tym samym dniu, o godz. 11.11, razem ze Szkołami w Polsce za granicą zaśpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu państwowego w ramach akcji "Rekord dla Niepodległej". 

W listopadzie miało również miejsce spotkanie z przedstawicielem IPN w Rzeszowie.

28 listopada uczniowie odwiedzili Muzem Regionalne w Dębicy.

 

(c) Copyright 2019 nspdulczamala.pl
Projekt i wykonanie:
StronyNaMedal.pl